آسیب شناسی برنامه ریزی در ایران - 32

 

مطامع شخصی و مقابله با هموطن داخلی به جای دشمنان خارجی -

 

تحولی اساسی که در مدیریت استراتژیک ، و مدیریت اجرائی کشور ، ایجاد شود طبیعتا" به مدیریت برنامه ریزی و بودجه ؛ و بنابر این شیوه برنامه ریزی و بودجه کشور سرایت می کند و برعکس .

تحولات سالهای 1340 – 1345 را برخی قبل از هر چیز تحول مدیزیت و برنامه ریزی کشور از یک نظام انگلوفیلی به یک نظام آمریکو فیلی قلمداد می کردند  امٌا در آن دوره و ضمن این تحول ، تغییرات اجتماعی بنیانی تری در کشور صورت می گرفت که علاوه بر عادت ناپسندان مدیران نامشروع یا در واقع نا شایسته به « نظر به خارج » ، برونگرائی و برونجوشی ، به عقب راندن کسانی بود که به ظاهر با ورود آمریکا به جای انگلیس – روسیه ، عمدتا" با برونگرائی و نهایتا" استفاده از علوم و فنون و به خصوص شیوه های جدید و کارآی مدیریت ، و تبعیت از حقوق پیشرفته یا به تعابیر آنان « حقوق غربی » مخالف بودند ؛ به ویژه :

-         مالکان بزرگ یا فئودالها که نظام های جدید ، و اصلاحات ارضی ( در صورت صحٌت ) ، شهر نشینی و صنعتی شدن را عملا" بر علیه خود می پنداشتند .

-         - انگلوفیل ها ، مثل ابوالحسن ابتهاج و... ، که قبلا" در راس امور بودند .

-         معتمدین محلی و به طور کلٌی متنفذان محلی که دارای تفکراتی به شدٌت سنٌتی بودند ، و منافع خود را در حفظ سنن داشتند .

-         مدیران و کارمندان عالیمنصبی که جزء این سه گروه نبودند ؛ امٌا بنا به تجارب وتخصص ، حفظ موقعیت اداری خود را حق خود می دانستند ، به شیوه های انگلیسی که نهایتا" در خدمت استعمار و استثمار انگلیس بود عادت کرده بودند و « به مقاومت در برابر تغییر » می پرداختند ؛ یا آنچنان که لازم می نمود به خواست های آمریکائی تن نمی دادند .

در این شرایط ، در حالی که هنوز نیروهائی از طرفداران اتحاد شوروی هم برسرکار مانده بودند و در گیرو دار « حفظ مقام و موقعیت و کسب قدرت شخصی » ، افزارمندان دولتی چنان که در ایران زمان قاجار هم بوده است و خواهد بود چندان به مطامع نیروهای خارجی حاضر در کشور توجهی نداشتند ، و به جای دیدن دشمنان واقعی کشور ، تقریبا" فقط و فقط رقبای پست و مقام و موقعیت خود ، و حتی رقبای احتمالی و نزدیکان آن دو را می دیدند و در فکر براندازی آنان بودند ! ؛ و بزرگترین ابزارکار آنان نیز دسیسه چینی هائی بود که از زمان قاجاریان به جای مانده بود و رشد و توسعه یافته بود .

اسفبارتر از مبارزات نسبتا" برابر بین دولتمردان با گرایش های مختلف ، امٌا همگی در جهت منافع شخصی ، مبارزه برخی از این قدرتمندان با تازه واردین شایسته به دستگاه های دولتی بود که بیشتر به فرض وابستگی آنان به رقیب ، احتمال جانشین شدن آنان ، و حتی رفتار غیر متملقانه شان بود که نهایتا" هم از ساختار مدیریت و برنامه ریزی کشور طرد می شدند و غالبا" راه مهاجرت به خارج از کشور را پیش می گرفتند .ما به مسئله فرار مغزها معتقد نیستیم به نظر ما طرد کردن و فراری دادن مغزها یکی از مهم ترین و شاید مهم ترین مسئله مدیریت و برنامه ریزی کشور بود که توسط جاه طلبان طماع و در واقع خائن به ملت و مملکت صورت می گرفت .

یک تفاوت اساسی در مبارزات برسر « پست و پول » در دستگاه اداری ایران شاهنشاهی دهه های 1350 و 1360 با سایر مبارزات در ایران این بود که فقط بنا بر دسته بندی های نژادی ( عشایری ) ، مذهبی ، منطقه ای صورت نمی گرفت و در مقایسه با اینگونه مبارزات در جهان پیشرفته صنعتی مرام و مسلک و به طور کلی ایدئولوژی در آن چندان جائی نداشت ؛ بلکه عواملی متعدد و تقریبا" اصل « هرکس به فکر خویش است » هرج و مرجی عجیب در ساختار مدیریت و برنامه ریزی به وجود آورده بود .    

/ 4 نظر / 35 بازدید
خسرو نورمحمدی

جناب آقای آیت الهی با سلام از مطالب ارزشمندتان استفاده کردم.

شارژآل

با عرض سلام و وقت بخیر همکار گرامی؛ شما به عنوان یکی از دارندگان 500وبلاگ برتر مد نظر شرکت ما مبنی بر ایجاد فروشگاه کارت شارژ انتخاب شده اید. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های فروش کارت شارژ در اینترنت می باشد که با دعوت از وبلاگ نویسان کوشا و با پشتکار و در اختیار گذاشتن یک فروشگاه کارت شارژ مستقل به مدیران وبلاگ ها این امکان را فراهم می آورد که با فروش هر کارت شارژ در سود فروش آن ها سهیم باشند.قابل ذکر است که تمامی کارت شارژ های موجود در این شرکت در اختیار شما قرار می گیرد و شما با فروش هر کارت شارژ در فروشگاه خود می توانید اقدام به کسب درآمد نمایید. جهت اطلاعات بیشتر و همچنین مشاهده یک فروشگاه تست هر چه زودتر به سایت ما مراجعه فرمایید. با آرزوی موفقیت و شاد کامی از خداوند منان برای شما.

سایت ساز

با سلام،آیا می خواهید دارای سایت مستقل و حرفه ای شوید؟ آیا می خواهید زحماتی که برای وبلاگ خود می کشید از بین نرود و به نفع صاحبان سایت های ایجاد وبلاگ نشود و برای خودتان بماند؟ آیا می خواهید از دنیای مبتدی وبلاگ خارج شده و به دنیای حرفه ای سایت واردشوید و با گسترش سایتتان از آن کسب درآمد کنید؟ آیا می خواهید بدون داشتن دانش برنامه نویسی و دانش راه اندازی هاست وارد دنیای حرفه ای سایت شود؟ آیا می خواهید با کمترین هزینه ممکن دارای یک هاست یک دامنه رایگان و قالب حرفه ای و مدرن سایت شوید؟ آیا قیمت های سرسام آور سایت های ایجاد هاست از ورود شما به دنیای حرفه ای سایت جلوگیری کرده است؟ آیا می خواهید فقط با قیمت باورنکردنی 20000 تومان همه امکانات بالا را یک جا دریافت نمایید؟ آیا میدانید که این امکانات نیاز به تمدید ماهانه یا سالانه ندارند و شما فقط با یک بار خرید ، سایت را برای همیشه از آن خود می کنید؟ آیا میدانید تمام کار های راه اندازی سایت ازجمله راه اندازی هاست و نصب مدیریت محتوای جوملا و قالب های آن توسط شرکت سایت ساز انجام می گیرد وشما فقط سایت خود را طراحی ومدیریت می کنید؟ برای دریافت سایت و کسب اطلاعات بیشتر،

مریم وثوقی فر

درود بر شما جمعیت حامیان زمین در حال برنامه ریزی جهت اجرای یک همایش علمی و یک جشنواره آموزشی در حوزه تغییر اقلیم می باشد ممنون میشم پوستر همایش را روی وبلاگ خود بگذارید و در اطلاع رسانی به ما کمک کنید. با تشکر لینک پوستر: http://upload7.ir/images/59879464627546735642.jpg اگر ایمیل خود را برای من ارسال کنید اطلاعات بیشتر را برایتان می فرستم.